Sport

Dominacja Ducati: Francesco Bagnaia został Mistrzem Świata MotoGP 2023

2023-11-26


Francesco Bagnaia na motocyklu Desmosedici GP zespołu Ducati Lenovo Team został Mistrzem Świata MotoGP drugi rok z rzędu, wieńcząc tym samym rekordowy sezon dla firmy z Borgo Panigale. Ducati przez dwa sezony z rzędu zdobyło też tytuły konstruktorów w MotoGP i WorldSBK.

Historia się powtarza! Dzięki zwycięstwu w Grand Prix Walencji włoski duet Francesco Bagnaia i Desmosedici GP zespołu Ducati Lenovo Team zdobyli tytuł Mistrza Świata MotoGP drugi rok z rzędu, prowadząc w klasyfikacji końcowej przed dwoma innymi zawodnikami Ducati: Jorge Martínem (Pramac Racing Team) i Marco Bezzecchim (VR46 Racing Team). Podium w całości dla Ducati w ostatnim wyścigu tegorocznego cyklu MotoGP wieńczy rekordowy sezon dla Ducati, które odniosło zwycięstwa we wszystkich głównych seriach wyścigowych na świecie.

Oprócz bycia źródłem ogromnej radości dla Ducatisti na całym świecie, którym z pewnością jest Bagnaia z tytułem Mistrza Świata MotoGP, niezwykle ważna jest również obrona tytułu przez Álvaro Bautistę w WorldSBK i pierwszy sukces w WorldSSP Nicolò Buleg. To potwierdzenie i demonstracja filozofii Ducati – w Borgo Panigale nie ma żadnych granic! Wspólny wątek, który łączy wszystkie sukcesy sezonu wyścigowego Ducati Corse leży w doskonałości inżynieryjnej, która doprowadziła Desmosedici GP, Panigale V4 R i Panigale V2 do zostania najlepszymi motocyklami w swoich mistrzostwach. W rzeczywistości, zdobycie trzech tytułów Mistrza Świata łączy się z potrójnym zwycięstwem Ducati w kategorii producentów.

Żaden inny producent motocykli przed Ducati nigdy nie był w stanie wygrać zarówno tytułów mistrzowskich wśród zawodników i konstruktorów w MotoGP oraz serii WorldSBK przez dwa sezony z rzędu. Dla Ducati, jedynego nie-japońskiego producenta zdolnego do wygrania Mistrzostw Świata, zwycięstwo w MotoGP jest trzecim tytułem w historii, podczas gdy liczba tytułów mistrzowskich w kategorii World Superbike zdobytych przez zawodników z Borgo Panigale wynosi 16.

Sezon MotoGP 2023 to potwierdzenie świetnej dyspozycji motocykli z Borgo Panigale, które ustanowiły kilka znaczących rekordów najważniejszych mistrzostw świata, do których możemy zaliczyć największą liczbę zwycięstw w jednym sezonie (17 Grand Prix z 20) i rekord największej liczby różnych zawodników zdolnych do wygrania co najmniej jednego Grand Prix, który wynosi 6, a zrobił to Bagnaia, Bastianini, Bezzecchi, Di Giannantonio, Martín oraz Zarco.Claudio Domenicali, dyrektor generalny Ducati, powiedział: Pamiętam, jak rok temu wraz z fanami z całego świata świętowaliśmy zdobycie tytułów MotoGP i Superbike World Titles, ogarnięci radością i entuzjazmem. Dziś po raz kolejny mamy powód do niezwykłego szczęścia. Pecco ma za sobą niesamowity sezon, a dzisiaj ponownie pisze naszą historię, stając się pierwszym zawodnikiem Ducati, który został dwukrotnym Mistrzem Świata w MotoGP. Chcę również pogratulować Jorge za rozpalenie pojedynku o tytuł do ostatniego wyścigu i Bezowi, który przez długi czas był częścią walki o tytuł mistrzowski. Podium z trzema zawodnikami Ducati to demonstracja naszej siły oraz kunsztu zawodników. Kompetencje i poświęcenie, z jakimi wszyscy pracowali w tym sezonie, pozwoliły nam poprawić wyniki z zeszłego roku, dodając do tytułów MotoGP i Superbike świetny wynik w WorldSSP Nicolò Bulegi. Wszystkim kobietom i mężczyznom z Ducati oraz Ducati Corse chcę powiedzieć, że nie mógłbym być bardziej dumny, a wam Ducatisti obiecuję, że jeszcze nie raz będziemy usatysfakcjonowani wynikami marki. Będziemy pracować, aby wygrać ponownie.

Francesco Bagnaia po wyścigu powiedział: Jestem bardzo szczęśliwy. Chcę bardzo podziękować całemu zespołowi, wykonali niesamowitą robotę. Zasłużyliśmy na ten tytuł bardziej niż ktokolwiek inny. Nie widziałem niczego za sobą i myślałem, że Jorge wciąż jest w wyścigu i bardzo się tego bałem. Myślałem tylko o wygraniu wyścigu, ponieważ był to najlepszy sposób na zakończenie sezonu.Po zakończeniu ostatniego wyścigu podczas Grand Prix Walencji triumf Bagnaii został powitany z wielkim entuzjazmem w boksie Ducati Lenovo Team, na trybunie Ducati na hiszpańskim torze, a także w Borgo Panigale, gdzie pracownicy Ducati przeżywali ostatni wyścig sezonu z oczami zatopionymi w ogromny ekran z transmisją na żywo.

Dla Ducati nadszedł czas, aby świętować Mistrzostwo Świata MotoGP, WorldSBK i WorldSSP. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia w Bolonii, kiedy to wszyscy bohaterowie będą radować się z fantastycznych wyników osiągniętych w tym niezapomnianym sezonie sportowym. Więcej informacji na temat tego wydarzenia pojawi się w nadchodzących tygodniach.


Poniżej lista liczb potwierdzających dominację Ducati w 2023 roku w MotoGP, WorldSBK i WorldSSP. 


MotoGP:

 • 16 – zwycięstwa odniesione przez zawodników Ducati w Mistrzostwach Świata MotoGP 2023 – rekord wszech czasów w MotoGP,
 • 6 – zawodników Ducati zdolnych do wygrania przynajmniej jednego wyścigu w tym sezonie (Bagnaia, Bastianini, Bezzecchi, Di Giannantonio, Martin, Zarco) – rekord wszech czasów w MotoGP,
 • 8 – wyścigi Mistrzostw Świata MotoGP 2023, w których podium składało się wyłącznie z zawodników Ducati – wyrównany rekord MotoGP,
 • 41 – podium zdobyte przez zawodników Ducati w sezonie 2023 przez 8 różnych zawodników (wszyscy zawodnicy Ducati zgłoszeni do mistrzostw MotoGP stanęli na podium przynajmniej raz w sezonie),
 • 17 – liczba pole position zdobytych przez zawodników Ducati w sezonie 2023 MotoGP,
 • 45 – liczba wyścigów MotoGP, w których zawodnik Ducati znalazł się w pierwszej trójce (również wszystkie wyścigi Sprint w sezonie 2023 zakończyły się co najmniej jednym zawodnikiem Ducati na podium).


WorldSBK:

 • 27 – zwycięstwa odniesione przez mistrza świata Álvaro Bautistę w sezonie 2023 – rekord wszech czasów w WorldSBK,
 • 59 – łączna liczba zwycięstw Álvaro Bautisty na Ducati Panigale V4 R w WorldSBK, co czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Ducati Superbike, wyprzedzając legendy – Carla Fogarty'ego (55) i Troya Baylissa (52) – rekord wszech czasów Ducati,
 • 45 – liczba podiów zdobyte przez zawodników Ducati w wyścigach Mistrzostw Świata Superbike w 2023 r.,
 • 79 – liczba triumfów w WorldSBK odniesionych przez Panigale V4 R od debiutanckiego sezonu (2019) do chwili obecnej.


WorldSSP:

 • 16 – liczba zwycięstw odniesionych przez mistrza świata Nicolò Bulegę w sezonie 2023 WorldSSP,
 • 33 – podia zdobyte przez zawodników Ducati dosiadających Panigale V2 w wyścigach Mistrzostw Świata Supersport  2023.


#DucatiMotoGP #DucatiLenovoTeam #DucatiCorse